Ana Sayfa
  Başkanlık
Başkanımız
 
Başkana Mesaj
 
Başkan Albüm
 
Basın Bülteni
 
Görev Yapan Başkanlar
 
Meclis ve Encümen Üye.
 
Mahalle ve Muhtarlarımız
 
  Belediyemiz

 Yazı İşleri Müdürlüğü
Mali Hizmetler Md.

 Fen İşleri Md.

 Zabıta Amirliği

 Evlendirme Memurluğu

 Personel Kadromuz

 
  Beldemiz
 Beldemiz Hakkında
 Canlı Kameralar
 
Ziyaretçi Defteri
Yeni Evlenenler
 Y i t i r d i k l e r i m i z   
 Foto Galeri
 Ulaşım

 
  2009/2014 Çalışma Yılı
 Yatırım ve Projelerimiz
 
Çalışmalarımız
 Beldemiz Dünü/Bugünü
 Meclis Kararları
 
Etkinliklerimiz

 
  Son Dakika

 Haber ve Duyurular
 Haber Arşivi
 
İhale İlanları


 
  İletişim

 E-mail
 
Dilek ve Şikayetleriniz

 
  Bilgi Edinme
 Borç Sorgulama
 Bilgi Edinme Yasası
Kamu Hizmet Standartları

    Webmaster

 

 

KASABAMIZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

GENEL YAPISI VE ARAZİ DURUMU:

Karacaören Kasabası Çay-Dinar yolu üzerinde yer alıp ili Afyonkarahisar'a 45 km, ilçesi Çay'a 13 km uzaklığında; doğusunda Sultan Dağları, kuzeyinde Pazarağaç, batısında İnli ve Kızıldağ Köyü, güneyinde Akkonak ile sınırlıdır. Doğu kesimi Sultan Dağları ile çevrili diğer arazileri ovadır. Şuhut İlçesi Selevir Barajı'ndan gelen Gali Çayı arazinin su ihtiyacını karşılayarak oldukça bereketli tarım arazileri oluşturmaktadır.

Kasabamız jeopolitik yönünden ovalık plato görümünde olup genellikle su basar araziden oluşmaktadır. Kasabamızın rakımı (denizden yüksekliği) 1040 m dir. Kasabamız Sultan Dağları eteklerinde olduğundan Kirazlı Dere yaylası, Sulu Dere yaylası Değirmen dere yaylası gibi yaylalara sahiptir. Kasabamız geniş ovalara sahiptir. Kasabamızın iklimi ise karasal iklimdir. Kışları karlı ve soğuk yazları kurak ve sıcak geçmektedir. Genelde Nisan, Mayıs ve Eylül ayları yağışlıdır. Kışın en yüksek derece soğuk -15, yazın ise 38 derece sıcaklık görülür. Kasabadaki binaların %30 'u toprak bina, %70'i tek ve çok katlı betonarme binalardan oluşmaktadır. Isınma ihtiyacı ise kalorifer ve soba ile karşılanmaktadır.

SOSYAL TESİSLER:

Kasaba merkezinde bir adet düğün salonu, kasaba halkının dinlenmesi ve eğlenmesi için İnli yolu üzerinde büyükler ve küçükler için yüzme havuzu, üç adet spor sahası, her türlü spor ve piknik alanları, Belediye Spor Kulübü, Belediye Çay Bahçesi bulunmaktadır.

GELİŞMİŞLİK DURUMU:

Kasabamızda, kasaba ve çevre köy halkının ekonomisine büyük katkı sağlayan SEKA Kâğıt Fabrikası bulunmaktaydı. 2003 yılında GAP Holding'e satıldı. Şuan ise Alimoğlu Mer.San.

Süt ve süt ürünleri fabrikası, süt mandırası, süt toplama merkezleri, hem Karacaören’lilerin hem de civar köylülerin ihtiyaçlarına cevap veren sanayi sitesi, bir eczane, Belediye Soğuk Hava Deposu, un ve bulgur değirmenleri, akaryakıt pompa istasyonları, kasaplar, bir adet lokanta, bakkallar,  kahvehaneler mevcuttur. Kasabamızın bütün caddeleri kalke taşı ile döşenmiş, kanalizasyon işleri tamamlanmış, içme suyu halkın taleplerini cevap vermektedir. Haftanın Pazar günleri kasabamızda pazar kurulmaktadır.

EKONOMİ DURUMU, GELİR KAYNAKLARI:

Kasaba ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanır.

Yetiştirilen başlıca ürünler buğday, arpa, şeker pancarı, fasulye, nohut, mısır, badem, kiraz, armut, ayva, üzüm, vişne, kayısı, elma, soğan domates patlıcan, kabak, pırasa, marul

ARAZİ YAPISI:

Tarım alanı 230 km2, Ormanlık 27 km2, Taşlık 58 km2, Bataklık, Çay ve Dere 23 km2 Çorak ve Verimsiz 8 km2 mera ve Çayır 38 km2 olup toplam 384 km2 yüz ölçümü vardır. Çay ilçemizin kasabaları içerisinde kullanılabilir arazi olarak en büyük araziye sahiptir.

HAYVANCİLİK

Kasabamızda büyük baş hayvan, küçükbaş hayvan ve kümes hayvanları yetiştirilmekte olup daha çok mera hayvancılığı vardır. Halkın % 40'ı bu işle uğraşmaktadır. Kasabamızda 5000 büyükbaş hayvan, 20.000 civarında küçükbaş hayvan 10.000 kümes hayvanları vardır.

EĞİTİM (OKUL VE ÖĞRENCİ) DURUMU

GENEL YAPISI VE ARAZİ DURUMU:

Karacaören Kasabası Çay-Dinar yolu üzerinde yer alıp ili Afyonkarahisar'a 45 km, ilçesi Çay'a 13 km uzaklığında; doğusunda Sultan Dağları, kuzeyinde Pazarağaç, batısında İnli ve Kızıldağ Köyü, güneyinde Akkonak ile sınırlıdır. Doğu kesimi Sultan Dağları ile çevrili diğer arazileri ovadır. Şuhut İlçesi Selevir Barajı'ndan gelen Gali Çayı arazinin su ihtiyacını karşılayarak oldukça bereketli tarım arazileri oluşturmaktadır.

Kasabamız jeopolitik yönünden ovalık plato görümünde olup genellikle su basar araziden oluşmaktadır. Kasabamızın rakımı (denizden yüksekliği) 1040 m dir. Kasabamız Sultan Dağları eteklerinde olduğundan Kirazlı Dere yaylası, Sulu Dere yaylası Değirmen dere yaylası gibi yaylalara sahiptir. Kasabamız geniş ovalara sahiptir. Kasabamızın iklimi ise karasal iklimdir. Kışları karlı ve soğuk yazları kurak ve sıcak geçmektedir. Genelde Nisan, Mayıs ve Eylül ayları yağışlıdır. Kışın en yüksek derece soğuk -15, yazın ise 38 derece sıcaklık görülür.

EĞİTİM (OKUL VE ÖĞRENCİ) DURUMU

Kasabamız merkezinde halkın %99'u okuma yazma bilmektedir, erkek ve kız ayrımı yapılmadan eğitim çağındaki bütün çocuklarımız okutulmaktadır.

 

Eğitim Kuruluşlarımız                          

K. Karacaören İlköğretim Okulu                                

K. Yunus Emre İlköğretim Okulu

K. Seka İlköğretim okulu                               

K. Karacaören Ç.P.L.                                                           

 

Kasabada bir Kur'an Kursu mevcuttur. Ayrıca yaz Kur’an kursları ile halkın %99’u Kur'an-Kerim ve dini bilgiler edinme imkânına sahiptir.***

KASABAMIZDAKİ RESMİ KURULUŞLAR:

Kurumun Adı

Belediye

PTT Şubesi

Sağlık Ocağı

Toprak su K.

Tarımsal Kalkınma K.

Halk Kütüphanesi

KAYNAKLAR:

1. Karacaören Kütüphanesi

2. Karacaören Bld. Arşivi

3. Karacaören kasabası Halkı

 


 

 

 

 

 


 
 

Copyright ©2011   Belediye Başkanlığı    Designed by KC GRUP